Loading

0 %

VTelevision

Doom odpalony na Game & Watch od Nintendo

Coraz to nowe możliwości odtwarzania pierwszego Dooma na różnych urządzeniach pojawiają się w sieci. Był już na kalkulatorze, zasilany ziemniakami, a teraz jest na Game & Watch.

Programiści jak zwykle dali nam to, co niezbędne do grania, a mianowicie Dooma na niedawno wypuszczonym na rynek urządzeniu Nintendo. To urządzenie przeznaczone było do odtwarzania trzech gier w szczególności Super Mario Bros. jednak jeśli masz trochę czasu i cierpliwości, to możesz sobie zainstalować na nim Dooma.

Oczywiście ta wersja klasycznego FPS-a nie jest idealna. Potrzebne było mocne wykastrowanie kodu, aby Game & Watch pociągnął grę. Przede wszystkim programiści pozbyli się dźwięku, potem zajęli się teksturami. W wideo poniżej możesz zobaczyć proces, który jest dziełem dwóch ludzi. Stacksmashing i Konrad Beckmann nie mieli łatwego zadania wgrywające Dooma na urządzenie. Najważniejsze to oszukać oprogramowanie firmowe i sprawić, aby mikrokontroler zaciągnął kod z pamięci zewnętrznej.

Kolejnym wyzwaniem było znalezienie wersji gry, która byłaby dostatecznie mała, aby się zmieściła na przenośnym Nintendo. Zdecydowali się na wersję „minimal Doom IWAD”, która zamienia oryginalne tekstury w ich uproszczone wersje, dodatkowo trzeba było się pozbyć już wcześniej wspomnianego dźwięku, aby zmieścić się ograniczonej pamięci Game & Watch, która wynosi całe 1,1 MB.

Co ciekawe Doom jest polem eksperymentalnym dla programistów, którzy upatrzyli go sobie i wgrywają go na najróżniejsze urządzenia. Niedawno wgrano FPS-a na lodówkę samsunga, czy touch pada MacBook Pro. Najciekawszą wersją jednak jest stworzenie komputera w grze Minecraft i na nim zagranie w tego klasyka. Podobnego wyczynu dokonał gracz Factorio, który na dodatek stworzył własny ekran i komputer, po czym zaczął pracować nad rozdzielczością. Mam wrażenie, że jeszcze długo Doom będzie gościł na różnych sprzętach małego AGD i RTV.

Czytaj też: Nie tylko Cyberpunk i Asasyn – gry, które pomogą ci przetrwać rok 2020