Loading

0 %

VTelevision

Najmniejsze wideo na świecie, nie uwierzysz z czego jest zrobione

Raz na jakiś czas pojawia się coś niesamowitego, co sprawia, że jesteśmy pod wrażeniem dokonań ludzkości. Tym razem przypomniał mi się film dosyć stary, jakże genialny nie tylko w swej prostocie, ale przede wszystkim wielkości.

Chłopiec i jego Atom, z samej nazwy przypomina film z 1985 roku, z Donem Johnsonem w roli głównej, o tytule „Chłopiec i jego pies”. Na tym jednak podobieństwa się kończą. IBM stworzył to niezwykłe dzieło w 2013 roku i szybko film znalazł się w Księdze Rekordów Guinnessa pod hasłem najmniejszy film, który stworzono. Naukowcy zajmujący się badaniem pamięci atomowej stworzyli po klatkowy film składający się właśnie z tych najmniejszy cząstek.

Oczywiście nie samą pracą naukowcy żyją, aby się trochę rozerwać, nakręcili ten krótki film. Wykorzystali do tego skaningowy mikroskop tunelowy. Przenieśli tysiące cząsteczek tlenku węgla (dwa atomy ułożone jeden na drugim) i stworzyli ten niezwykle mały „atomowy” film, widoczny tylko po powiększeniu go sto milionów razy.

Całość trwa niespełna minutę, a scenariusz nie jest porywający, za to sam fakt zrobienia czegoś takiego jest niesamowity.

Czytaj też: VTV Przedstawia: twórca krótkich animacji Otaking 77077