Loading

0 %

VTelevision

Tańcząca z mitami – Studentki Politechniki Krakowskiej zaprojektowały protezę dla baletnicy

Studentkom Politechniki Krakowskiej udało się skonstruować elektroniczną protezę nogi dla baletnicy. Sterowany impulsami mięśniowymi prototyp wynalazku pozwala na zgięcie sztucznej stopy. To jedna z nielicznych tego typu konstrukcji na świecie.

Zuzanna Gwiazdonik i Anna Wątek to studentki inżynierii biomedycznej na Politechnice Krakowskiej. Ich ambicją było stworzenie elastycznej protezy, która dawałaby baletnicy możliwość ruchu stopą i wykonywania wszystkich pozycji baletowych. Do zrealizowania projektu potrzebna była jednak modelka. Studentki nawiązały kontakt z poznaną na instagramie Karoliną Smoleńską, której w wyniku wypadku amputowano nogę poniżej kolana. Choć jest niepełnoprawna, to nadal pozostaje aktywną optymistką i w mediach społecznościowych chwali się postępami w rehabilitacji i powrotem do zdrowia. Na podstawie skanów 3D kikuta jej nogi oraz drugiej zdrowej kończyny, studentki wykonały modele leja protezowego, stopy protezowej oraz model rdzenia stopy protezowej.

Na pomysł protezy wpadłam podczas zajęć z protetyki na II roku studiów z inżynierii biomedycznej na Politechnice Krakowskiej. Inspiracją były dziecięce marzeniami o zajęciach baletowych i moja, trwającą do dziś, fascynacja tym stylem tańca. Zaczęłam szukać w Internecie czy takie rozwiązanie jak proteza dla baletnicy już ktoś opracował. Znalazłam nieliczne przypadki prób stworzenia takiej protezy kończyny dolnej, ale wszystkie te rozwiązania służyły tancerce bardziej jako podpora, nie miały możliwości zgięcia stopy protezowej.

Mówi Zuzanna Gwiazdonik.

Projekt zakończył się powodzeniem, a jego efekty możesz obejrzeć na wideo.

Dziewczynom gratulujemy sukcesu i oczywiście życzymy kolejnych!